Chirurgie

Chirurgie

Chirurgické zákroky jsou nedílnou součástí naší práce. Zabýváme se měkkotkáňovou chirurgií. Mezi nejčastěji prováděné zákroky patří kastrace samic/samců, odstranění mléčné žlázy, odstranění novotvarů, ošetření ran. Všechny operace probíhají za přísného dodržování asepse. K tomu nám slouží výkonný sterilizátor, který udržuje naše operační nástroje sterilní. Pokud čeká Vašeho čtyřnohého kamaráda operační zákrok, vždy s Vámi probereme postup od předoperačního vyšetření až po zdárnou rekonvalescenci.

Kastrace / sterilizace

Ať už se rozhodnete pro kastraci či sterilizaci z jakéhokoli důvodu, doporučujeme Vám se nejdříve poradit o vhodnosti zákroku s našimi veterinárními lékaři. Tento chirurgický zákrok patří mezi nejčastější v naší praxi. Jedná se o plánovanou operaci, které předchází stejně jako ostatním chirurgickým zákrokům předoperační vyšetření, zahrnující klinické vyšetření a vyšetření krve.

Kastraci koček provádíme cca od půl roku věku zvířete, záleží také na její hmotnosti a dalších aspektech. Kočky jsou schopné zabřeznout ve velice raném věku a při početnějších vrzích chovatel riskuje nekontrolovatelné množení. Proto doporučujeme kastraci koček narozených na jaře plánovat na přelom nového roku, abychom předešli nechtěnému množení.

Většina koček snáší samotnou kastraci velice dobře a již druhý den mohou fungovat bez omezení. Kastrační ranka u koček je malá a většina koček si tohoto místa nevšímá. Naproti tomu kastraci kocourů doporučujeme, až když kocour dosáhne předpokládaného vzrůstu. Při brzké kastraci hrozí nesprávné dovyvinutí močových cest se zvýšeným rizikem výskytu močových kamenů a dalších problémů s tím spojených. Pokud žije kocour v bytě, je hraničním faktorem také začátek značkování, které je v bytě nežádoucí a je také důvodem k urychlené kastraci. Pokud by kocour značkoval delší dobu, nemusí se už po oddálené kastraci toto chování utlumit.

V případě kastrace fen studie jasně ukazují, že kastrace provedená před prvním nebo po prvním hárání značně snižuje výskyt nádorů mléčné žlázy. Kastrace provedená v pozdějším věku už má na jejich výskyt minimální vliv. Obecně uznávaný názor, že fena by měla alespoň jednou za život porodit štěňata, není nijak podložený a opodstatněný. Kastrace dominantních psů může pomoci s jejich zklidněním vlivem ustálení hladiny hormonů. Taktéž někteří majitelé vítají, že nemusí řešit časté útěky svých psů k hárajícím fenám. V případě kryptorchismu, kde se jedno nebo obě varlata nacházejí mimo šourek, je zvýšené riziko vzniku nádorových změn právě na nesestouplém varleti, proto je vždy lepší takového psa preventivně vykastrovat a předejít tak případným zdravotním potížím. Kryptorchidní psi by rozhodně neměli být používáni v reprodukci, tato vada je přenosná na potomky. Kastrace je také doporučená v případě změn na prostatě nebo při výskytu nádorů análních váčků.

Odstranění útvarů, nádorů

Výskyt kožních novotvarů u malých zvířat je celkem častým problémem. Jejich lokalizace je různá. Mezi kožní nádory řadíme také nádory mléčné žlázy u fen, u nichž se jedná se o vůbec nejčastější typ nádorů.

Pouhým klinickým vyšetřením nikdy nelze dopředu určit typ nádoru a vyslovit pro majitele tak důležitou prognózu. Jistou možností je biopsie novotvaru, která je ovšem například u malých útvarů obtížná. Nejspolehlivější je chirurgické odstranění nádorů s následným určením jejich typu a prognózy v histologické laboratoři. Našim klientům zajišťujeme tuto službu díky spolupráci se špičkovým pracovištěm zaměřeným přímo na veterinární histologii.

Neodkladné chirurgické zákroky

Nejčastěji se v naší praxi setkáváme s akutními zákroky jako je hnisavý zánět dělohy (pyometra), císařský řez u fen nebo akutní krvácení ze sleziny vlivem nádorového onemocnění. Všechny tyto stavy vyžadují rychlé řešení s důslednou pooperační péčí, která je nedílnou součástí úspěšné terapie.

Další služby

Preventivní péče

Diagnostika

Vakcinace, čipování, pet pasy

Parazitologie

Interní medicína

Alergie domácích zvířat

Gynekologie a porodnictví

Prodej krmiv, dietní plány

Stomatologie

MVDr. Markéta Střádalová

MVDr. Markéta Střádalová
veterinární lékař

+420 778 097 466
info@animalaspect.com

Máte domácího mazlíčka a hledáte veterinární služby?

Nabízíme také komplexní servis pro zajištění zdraví vašeho nejlepšího přítele. Našim klientům poskytujeme dle dohody pohotovostní a poradenské služby.

Ordinační hodiny

pondělí, středa 15:30-17:30
sobota 10:00-11:30

Jistebnice
Náměstí 37, Jistebnice  39133

Přihlaste se k odběru novinek
S vašimi údaji zacházime bezpečně.
Přečtěte si zásady ochrany osobních údajů.